پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی خبر داد:

نخستین مرکز فرآوری پسته عشایر خراسان جنوبی راه اندازی شد

نخستین مرکز جداسازی و فرآوری پسته عشایر با ظرفیت روزانه حداکثر 50 تن در خراسان جنوبی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان جنوبی، نخستین مرکز جداسازی و فرآوری پسته عشایر در خراسان جنوبی با ظرفیت روزانه 50 تن در منطقه عشایری "کجه و چاه نو" شهرستان فردوس در خراسان جنوبی افتتاح و راه اندازی شد.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی در مراسم افتتاح این واحد با بیان اینکه این مرکز با همت و تلاش عشایر "محله کجه و چاه نو" راه اندازی شده است، گفت: این مرکز با سرمایه حدود سه میلیارد تومان راه اندازی شده و به زودی شاهد برند مناسب و نیز گسترش مرکز خواهیم بود.

وی ادامه داد: ایجاد این مرکز تاثیر زیادی در کوتاه کردن دست دلالان و سودجویان در خرید پسته عشایر منطقه داشته و موجب شده عشایر مقدار پسته تولیدی خود را با اطمینان خاطر و با قیمت مناسب به این مرکز بفروشند.

مهدی عصمتی پور با اشاره به ایجاد اشتغال برای جوانان عشایری منطقه با راه اندازی این کارخانه و ایجاد رقابت سالم کسب کار در منطقه، اظهار داشت: به دلیل وجود کارخانه ای دیگر در منطقه قطعا وجود این مرکز موجب ایجاد رقابت در تولید پسته و  افزایش قیمت خرید پسته از عشایر و ارتقاء کیفیت می شود.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی ابراز داشت: سطح زیرکشت پسته عشایر در استان خراسان جنوبی 192 هکتار است که 230 تن پسته خشک از این مزارع برداشت می شود که بیشتر آن در منطقه کجه و چاه نو در شهرستان فردوس تولید می‌شود.

مسئول مرکز  فرآوری پسته عشایر در خراسان جنوبی نیز گفت: در گذشته دلالان با سودجویی بسیاری از محصولات عشایر و مردم منطقه را با نازلترین قیمت می خریدند ولی تأسیس این کارخانه باعث گردیده تا دلالان نیز قیمت خود را با قیمتی که این مرکز پسته را از عشایر خریداری می کند، مطابقت دهند.

ناصری افزود: این مرکز با طرح اولیه و پیگیری های اداره کل امور عشایر استان به انجام رسیده و اکنون با ایجاد اشتغال برای 30 نفر از عشایر که 8 نفر آنان زنان عشایری هستند، موفق گردیده به تولید 5 تا 10 تن پسته فرآوری شده در ساعت، دست پیدا کند.


  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٦ مهر ١٤٠٠ - ١٣:٤٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: