پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


کوچ پاییزه عشایر تهران آغاز شد

مدیر امور عشایر استان تهران از آغاز کوچ پاییزه عشایر این استان پس از یکصد روز حضور در مراتع ییلاقی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر استان تهران، فرشید ذبیحی گفت: عشایر استان تهران در آستانه شروع فصل پاییز و پس از یکصد روز حضور در مراتع و مناطق ییلاقی، کوچ پاییزه خود را به سمت مناطق جنوبی استان آغاز کردند.

وی بیان داشت: عشایر استان تهران به همراه عشایر استان‌های قم، مرکزی و سمنان حدود سه ماه از سال را در مناطق قشلاقی شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند در شمال این استان سپری می کنند.

ذبیحی افزود:‌ کوچ پاییزه عشایر استان به مدت دوماه ادامه خواهد داشت و در نیمه آبان ماه به‌طور کامل در مناطق گرمسیری استان استقرار می یابند.

مدیر امور عشایر استان تهران اظهار داشت: یکهزار و ۸۰۰ خانوار عشایری استان تهران به همراه ۶۰۰ خانوار عشایری میهمان از استان‌های سمنان، قم و مرکزی اکنون به مناطق میان‌بند و قشلاقی جنوب استان در حال عزیمت هستند.

وی یادآور شد: امسال همچون سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، کوچ عشایر استان به صورت ماشینی انجام می شود و فقط دام عشایر پیاده کوچ می کنند.

ذبیحی اظهار داشت: در سال جاری به عشایر کوچنده در مناطق ییلاقی خدماتی نظیر آبرسانی سیار، توزیع سیلندر گاز و  آرد و مرمت ایل‌راه‌های عشایری ارائه و هماهنگی‌های لازم در بخش‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست و فرمانداری‌ها انجام شد.

مدیر امور عشایر استان تهران اضافه کرد: در سال جاری استقرار سامانه‌های استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی و حمام‌های خورشیدی نیز در مناطق ییلاقی اجرا شد.

وی مرمت و بازسازی منابع تامین آب آشامیدنی عشایر در مناطق ییلاقی، واکسیناسیون دام عشایر، فعال‌سازی شبکه تلفن همراه و راه‌اندازی فروشگاه سیار را از دیگر خدماتی عنوان کرد که با حمایت استانداری تهران در مناطق ییلاقی استان انجام شد.

مدیر امور عشایری استان تهران با بیان اینکه بازگشت عشایر از مناطق ییلاقی مستلزم عبور دام عشایر از مناطق میان‌بند (مسیر بین ییلاق و قشلاق) است، افزود: به دلیل توسعه فضاهای شهری، صنعتی و کشاورزی برخی از معابر عشایر مسدود شده است.

وی تاکید کرد: هرگونه ایجاد مانع در مسیر کوچ عشایر با قانون مغایر است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

ذبیحی با اشاره به پایان واکسیناسیون عشایر بالای ۱۸ سال در استان تهران، خاطرنشان کرد: عشایر استان تهران دز اول واکسن خود را در مناطق ییلاقی (سردسیر) دریافت کردند و دز دوم نیز با همکاری شبکه های بهداشت و درمانی در روستاها و مناطق قشلاقی (گرمسیر) استان انجام می شود.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٠ شهريور ١٤٠٠ - ٠٩:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: