پنل ارسال خبر
نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر به بهره برداری می رسد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر در روز روستا و عشایر افتتاح و به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، به مناسبت 15 مهرماه روز ملی روستا و عشایر، وزیر جهاد کشاورزی به همراه رئیس سازمان امور عشایر ایران، نماینده مردم ساوه و زرندیه و جمعی از مسئولین کشوری و استانی با حضور در زرندیه ساوه با عشایر روستای خرم آباد لقو دیدار کردند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این این دیدار اظهار کرد: در روز ملی روستا و عشایر بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر افتتاح می‌شود که مهمترین بخش آن تامین آب شرب سالم و بهداشتی است.

شاهپور علائی مقدم افزود: بیش از 620 پروژه آبرسانی با اذن مقام معظم رهبری در دو سال گذشته در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است که امروز یکی از همین پروژه ها توسط وزیر جهاد کشاورزی بازدید شد.

وی با بیان اینکه شاخص برخورداری از آب شرب سالم و بهداشتی در دوسال گذشته  از 43درصد به ۶۳ درصد رسیده است،‌ گفت: تا پایان سال جاری ۲۰ هزار پنل خورشیدی در بین عشایر توزیع و ۶۰۰ خانه بهداشت سیار عشایری با بهورزانی از فرزندان عشایر به بهره برداری خواهد رسید.

 

۱۰۰ هزار نفر از عشایر به صورت رایگان تحت حمایت بیمه قرار می گیرند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در رابطه با بیمه تامین اجتماعی عشایر گفت: ۱۰۰ هزار نفر از عشایر که توانایی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی را ندارند مورد حمایت دولت قرار می گیرند.

وی خطرنشان کرد: در یک سال و نیم گذشته بیش از ۳۸۰ میلیارد تومان برای انتقال آب به سامانه های عشایری اخذ شده  و ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی مجلس برای مدارس عشایری اختصاص یافته که تفاهم نامه ای نیز در این خصوص امضا شده است.

علائی مقدم با اشاره به نقش عشایر در هشت سال دفاع مقدس، عنوان کرد: عشایر ده هزار شهید تقدیم انقلاب کرده اند و سردار شهید "قاسم سلیمانی" نیز از عشایر ایل سلیمانی قنات ملک کرمان بودند که افتخاری برای جامعه عشایری در عرصه بین المللی است.

 

رفع مشکلات عشایر همت جهادی می‌خواهد

نماینده مردم ساوه و زرندیه و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز در این دیدار اظهار کرد: امسال برای اولین بار در مجلس بودجه ای برای محرومیت زدایی تصویب شد.

حجت الاسلام محمد سبزی افزود: عشایر علیرغم مشکلاتی که در حوزه تامین نهاده دامی دارند، در خط مقدم تولید فعالیت می کنند و توقع چندانی هم ندارند و رفع مشکلات عشایر همت جهادی می خواهد به ویژه این که مردم هم در این امور مشارکت می کنند.

وی یکی از مشکلات اساسی کشاورزان ساوه و زرندیه را تعارض با منابع طبیعی دانست که باید هرچه سریعتر حل شود و تکلیف کشاورزان معلوم شود تا بتوانند برای زمین هایشان سند بگیرند.

  • تاریخ درج خبر : جمعه ١٦ مهر ١٤٠٠ - ١٠:٣٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: