نسخه چاپی


10 درصد به دلیل فقر مراتع کوچ نکردند

۹۰ درصد عشایر کهگیلویه و بویراحمد به قشلاق کوچ کردند

سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹۰ درصد جمعیت عشایر کوچروی این استان از زمان کوچ پاییزه تاکنون وارد مناطق قشلاقی شده اند و 10 درصد از عشایر استان به دلیل فقر مراتع در مناطق قشلاقی کوج نکرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، مهرداد کدخداپور تعداد عشایر کوچروی کهگیلویه و بویراحمد را بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار اعلام کرد و افزود: از زمان کوچ عشایر تاکنون بیش از ده هزارو ۸۰۰ خانوار عشایری با ۹۰۰  هزار راس دام وارد مناطق قشلاقی استان شده اند.

 وی افزود: تاکنون ۱۰ درصد از عشایر این استان معادل ۳۲۰ خانوار به دلیل فقر مراتع در مناطق گرمسیری کوج نکرده اند.

 کدخداپور گفت: با توجه به اولویت امور عشایر برای تامین آب بهداشتی، روزانه ۴۰۰ متر مکعب آب آشامیدنی با استفاده از ده تانکر آبرسان بین عشایر استان توزیع می شود و دو هزار منبع ذخیره آب نیز برای استفاده عشایر احداث شده است.

سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: پنج هزار کیلومتر جاده عشایری در این استان وجود دارد که بر اثر بارندگی ها و سیلاب های سالانه مسدود می شوند.

وی ادامه داد: امسال تمام راه های عشایری کهگیلویه و بویراحمد بازگشایی شده و چهار دستگاه ماشین آلات در مناطق عشایری استان آماده باش برای مقابله با سیل هستند.

 کدخداپور گفت: سالیانه ۲۸ هزار تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۰۰ تن پشم و۱۵۰ تن کشک و روغن و  ۱۰ هزار مترمربع  صنایع دستی توسط عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

 سرپرست امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد به وضعیت عشایر در روزگار کرونایی اشاره کرد و گفت: هنوز موردی از بیماری کرونا در جامعه عشایری استان گزارش نشده است.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٩ - ٠٧:٥٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: