نسخه چاپی


استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد:

شوراهای عشایری فرصتی برای استفاده از ظرفیت دستگاه ها

استاندار آذربایحان غربی گفت: برگزاری شوراهای عشایری فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت های دستگاه های خدمات رسان به جامعه عشایری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر آذربایجان غربی، مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص وضعیت جامعه عشایری استان با حضور در استانداری آذربایجان غربی با استاندار دیدار کرد.

استاندار آذربایجان غربی در این نشست استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های جامعه عشایری استان در راستای تولید و خودکفایی اقتصادی و ارتقاء شاخص های توسعه و بهبود وضعیت معیشتی عشایر را مورد تاکید قرار داد.

محمدمهدی شهریاری بیان داشت: برگزاری شوراهای عشایری فرصت بسیار مناسبی برای استفاده از ظرفیت های دستگاه های خدمات رسان و همچنین شناساندن ظرفیت ها و پتانسیل های تولیدی عشایر است که لازم است در این خصوص تدابیر لازم اتخاذ گردد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت و پتانسیل های عشایر استان و برنامه ها و راهبرد های سازمان امور عشایر ایران، اظهار داشت: تعداد 15 هزار و 559  خانوار عشایری با جمعیت 103 هزار و 927 نفر در آذربایجان غربی زندگی می کنند که 4 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند و از بعد جمعیتی سومین استان عشایرنشین کشور است.

علی ناجی با بیان اینکه معیشت عشایر استان متکی به دام است و  25 درصد از پروتئین استان را تامین می کنند، گفت: عشایر استان حدود دو میلیون واحد دامی در اختیار دارند که سالانه 16هزار تن گوشت قرمز، 50 هزار تن شیر و دوهزار و 100 تن پشم و مو تولید و به بازار عرضه می کنند.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود در کانونهای مستعد عشایری در زمینه های تولیدات دامی، گردشگری، گیاهان دارویی، صنایع دستی و صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری، ابراز داشت: علاوه بر تولیدات دامی و کشاورزی، 41 درصد از تولیدات صنایع دستی غیر داری و 10 درصد از تولیدات داری اعم از فرش و تابلو فرش توسط عشایر استان تولید می شود.

ناجی ادامه داد: تولیدات عشایر فرصت مغتنمی است که می توانیم با احیا و تقویت مهارتهای عشایر و ارائه طرح های مشتری پسند و طبق نیاز بازار، در راستای تحقق "جهش تولید" گامهای موثری برداریم.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی همچنین بر ضرورت اجرای آیین نامه ساماندهی عشایر توسط دستگاه های اجرایی استان و تخصیص سهم عشایر از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده به مناطق عشایری تاکید کرد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٩ - ٠٨:٥٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: