نسخه چاپی


کرونا، کوچ درخراسان شمالی را یک ماه تاخیر انداخت

کوچ بهاره عشایر خراسان شمالی که همه ساله در فروردین ماه انجام می‌شد به دلیل اعمال محدودیت در تردد خانوارهای عشایری با هدف جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، یک ماه به تاخیر افتاد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی اظهار داشت: خانوارهای عشایر این استان پس از زمستان گذرانی در مناطق قشلاقی استان گلستان، طبق تقویم کوچ هرساله در فروردین ماه این منطقه را به مقصد خراسان شمالی ترک می کردند اما با هماهنگی که با منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان صورت گرفته، امسال این کوچ با یک ماه تاخیر آغاز  می شود

محمدرضا قلی پور افزود: هم اکنون مناطق قشلاقی که در آن خانوارهای عشایری سکونت دارند از نظر چراگاه بسیار مناسب است و عشایر برای تعلیف دام خود مشکلی نخواهند داشت.

وی گفت: با بهبود وضعیت از نظر مهار ویروس کرونا و همچنین شرایط آب و هوایی پس از ۱۵ اردیبهشت ماه این خانوارها با هماهنگی دستگاه های مختلف به ییلاقات استان کوچ خواهند کرد.

قلی پور از خانوارهای عشایری مستقر در خراسان شمالی و مناطق قشلاقی استان گلستان خواست تا رفت و آمدهای خود را کنترل کرده و از سفرهای غیرضرور خودداری کنند.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: پیام های هشدار برای مقابله با بیماری و جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا به تمامی شماره تلفن های سرگروه های عشایر استان ارسال و از آنان خواسته شده تا در این خصوص به عشایر اطلاع رسانی کنند.

قلی پور افزود: همچنین ورود و خروج خانوارهای عشایری، رفت و آمد آنان با همکاری دستگاه های مختلف و دانشگاه علوم پزشکی استان در ایلراه ها کنترل می شود که در منطقه گرماب جیران سو در مانه و سملقان ایستگاه قرنطینه نیز راه اندازی شده است.

با بیان اینکه خانوارهای عشایری از نظر سلامت پایش خواهند شد، افزود: از آنان می خواهیم که رفت و آمدهای خود را کاهش دهند.

وی گفت: همچنین هماهنگی لازم صورت گرفته تا توسط یک شرکت تعاونی، پنج هزار ماسک خریداری و در بین خانوارهای عشایری به صورت رایگان توزیع شود.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی خواست تا مواد ضدعفونی، الکل و سایر اقلام را در اختیار این خانوارها قرار دهد و گفت: قشر عشایر در مناطق کم برخوردار مستقر هستند که باید توسط دستگاه ها حمایت شوند.

قلی پور افزود: تاکنون هیچ موردی از ویروس کرونا در خانوارهای عشایر کوچرو این استان، که به صورت پراکنده در مناطق کم جمعیت استان گلستان استقرار دارند، گزارش نشده است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٨ - ١٠:٣٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: