نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری:

کوچ زود هنگام به چهارمحال و بختیاری ممنوع

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: کوچ بهاره و زودهنگام عشایر همراه با دام به مراتع مناطق ییلاقی این استان، قبل از تقویم کوچ ممنوع شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر چهارمحال و بختیاری، یحیی حسین‌پور با بیان این مطلب افزود: کوچ بهاره عشایر به مراتع مناطق ییلاقی استان تخلف محسوب می‌شود و قبل از زمان تقویم کوچ، خدمات رسانی از سوی هیچ دستگاه اجرایی برای عشایر در نظر گرفته نشده است.

وی به معضلات ورود زودهنگام دام عشایر به مناطق ییلاقی پیش از شروع کوچ تقویم در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد سودجو و یا ناآگاه با نقض زمان مقرر کوچ، اقدام به چرای دام در مراتع استان می‌کنند، که این اتفاق موجب تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و مشکلات زیادی در خدمات‌رسانی به این قشر مولد می‌شود.

حسین‌پور از آغاز عملیات بازگشایی بیش از ۶۰۰ کیلومتر ایلراه عشایری در حد فاصل مناطق قشلاقی استان خوزستان تا مناطق ییلاقی چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی های انجام شده تا زمان تقویم کوچ بهاره همه ایلراه‌های مسدود شده ناشی از سیلاب و بارندگی های زمستانی، بازسازی و بازگشایی می شوند.  

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه چرای زود هنگام دام در مراتع یکی از عوامل مهم تخریب مراتع است، اظهار داشت: زمان ورود دام به مراتع ییلاقی باید مطابق با پروانه‌های مرتعداری صادر شده باشد، در غیر این صورت از سوی منابع طبیعی اعمال قانون می شود.

وی از استقرار تیم واکسیناسیون اداره کل دامپزشکی، عوامل نیروی انتظامی و عاملان توزیع مایحتاج عشایر کوچرو از اوایل اردیبهشت‌ماه خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، عشایر کوچرو قبل از ورود به استان، واکسن انواع بیماری های دامی را دریافت خواهند کرد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٨ - ١٠:٢٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: