نسخه چاپی


استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:

خوداتکایی و نقش فعال عشایر در تولید باید حفظ شود

استاندار آذربایجان شرقی گفت: جامعه عشایری جامعه‌ای خوداتکا است و نباید اجازه دهیم به جامعه‌ای مصرف‌گرا تبدیل شوند که در این صورت شاهد معضلاتی چون مهاجرت و گسترش حاشیه‌نشینی خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، محمدرضا پورمحمدی در دیدار با رئیس سازمان عشایر ایران بر تلاش روزافزون برای فراهم کردن زیرساخت‌های زندگی برای جامعه عشایری تأکید کرد و گفت: حفظ خوداتکایی عشایر و نقش فعال آنان در تولید همواره باید مورد توجه باشد.

وی بیان داشت: ما در مواد غذایی نباید وابسته شویم اگر جامعه عشایری مشکلاتی دارد باید برطرف کنیم چرا که اگر یک جامعه خود اتکا و تولید کننده را حمایت نکنیم ضرر خواهیم کرد.

پورمحمدی گفت: سازمان امور عشایر از جمله سازمان‌های فعال و پویا است که برای رفع مشکلات عشایر زحمت‌کش، تلاش می‌کند و امیدواریم در انجام مأموریت‌ها موفق باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری جشنواره سالانه اسب‌سواری در منطقه عشایری کلیبر، خواستار احداث یک پیست سوارکاری مجهز در این منطقه شد و افزود: همه‌ساله هزاران نفر از مردم استان و کشور در این رویداد فرهنگی ورزشی شرکت می‌کنند که فرصت بسیار خوبی برای جذب گردشگر است و امیدواریم با هم کمک کنیم یک پیست سوارکاری مناسب راه در این منطقه اندازی کنیم.

وی گفت: نظم نوین جهانی می خواهد تنوع زیستی را از بین ببرد که در این صورت زندگی عشایری از بین می رود و عشایر شهرنشین می شوند.

پورمحدی اظهار داشت: پروانه هایی که عشایر برای چرای دام  دارند حدود 100 تا 200 راس دام است که با این تعداد زندگی و معیشت آنان فراهم نمی شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر، تصریح کرد: این تابلو نقاشی را اگر کسی بخواهد سیاه و سفید کند به محصولات تولیدی و آیین ها و فرهنگ های عشایر ظلم کرده است.

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این دیدار در سخنانی بیان داشت: آذربایجان شرقی از جمله استان‌های پیشرو و نمونه در توجه به جامعه عشایری است.

کرمعلی قندالی گفت: دو پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری بیش از 55 میلیارد ریال در حوزه آب شرب عشایر در این استان در حال اجراست که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨ - ١٠:٢٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: