نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی:

خروج ۸۰ درصد دام زنده از خراسان شمالی

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه در استان ۲۰۰ هزار رأس دام مازاد وجود دارد گفت: ۸۰ درصد دام‌ها از استان به‌صورت زنده خارج می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا قلی پور  اظهار کرد: عشایر قشری سخت‌کوش و مقاوم در مقابل سختی‌ها هستند و قرق بانان و جنگلبانان بی‌منت و افتخاری در محیط زندگی خودشان هستند.

وی بیان کرد: به مناسبت دهه مبارک فجر ۵۴ پروژه با اعتباری بیش از ۷۵ میلیارد ریال در مناطق عشایری استان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد که این پروژه‌ها عمدتاً در زمینه‌های تأمین آب شرب، احداث و مرمت راه‌های عشایری، تجهیز اطراقگاه و بازسازی اماکن دامی می‌باشد.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی از تجهیز عشایر استان به پنل خورشیدی خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال جاری ۳۵۶ دستگاه پنل خورشیدی ۴۰ واتی برای عشایر تهیه و به متقاضیان تحویل داده‌ایم و تا پایان برنامه ششم توسعه تمام ۳۸۰۰ خانواده عشایری استان که در سیاه‌چادرها زندگی می‌کنند به پنل‌های ۴۰ واتی مجهز می‌شوند.

وی به مقایسه وضعیت عشایر استان در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و بیان کرد: عشایر استان در قبل از انقلاب کمتر از ۲۰ درصد باسواد بودند ولی اکنون ۸۰ درصد از عشایر استان باسواد هستند و در جهت باسوادی در تمام مناطق عشایری مدارس سیار و مدارس ثابت وجود دارد.

قلی پور بیان کرد: در قبل از انقلاب ۲۰ درصد راه ارتباطی مناسب وجود داشت ولی اکنون ۹۷ درصد راه‌های ارتباطی مناسب‌سازی شده است و در سال جاری ۱۳۰۰ کیلومتر راه مرمت و بازسازی‌شده است.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی رتبه ۱۲ تولید گوشت در استان را دارد بیان کرد: میانگین تولید گوشت قرمز خراسان شمالی ۵۰۰ تن می‌باشد.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی در خصوص ایجاد شغل برای عشایر استان اظهار کرد: ایجاد اشتغال برای ۵۷۱ نفر در قالب ۳۱۰ طرح با پرداخت ۲۱ میلیارد تومان تسهیلات در جهت ایجاد اشتغال توسعه پایدار برای عشایر استان رقم خورده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت استان در ذبح دام محدود است، بیان کرد: قلی پور بیان کرد: سرانه دام خانوار در کشور ۱۱۳ رأس بوده و سرانه دام در استان ۱۵۶ رأس است.

 

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٧ - ١١:٠٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: