نسخه چاپی


رئیس امور عشایر یزد:

عشایر یزد 7.5 میلیارد ریال وام کسب و کار دریافت می کنند

رئیس امور عشایر یزد گفت : 7.5 میلیارد ریال وام برای پرداخت به 60 خانوار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص ‌یافت که تا پایان سال 1397 برای رونق کسب و کار به‌ متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، حسن زارع در حاشیه بازدید از مناطق عشایری ابرکوه افزود: این مبلغ برای تأمین سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی اختصاص‌ دارد.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال 1397 تاکنون 12 میلیارد ریال وام به هزار و 300 خانوار از محل صندوق توسعه ملی برای تأمین سرمایه در گردش و تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز پرداخت‌ شد.

زارع ادامه داد: همچنین دو میلیارد و 200 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه از طریق شرکت تعاونی عشایر، با باز پرداخت چهارساله برای خرید علوفه و نهاده های دامی و جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از خشکسالی به متقاضیان پرداخت شد.

رئیس امور عشایر یزد اظهار کرد: با وجود دو دهه خشکسالی و فقر مراتع، عشایر سال گذشته، چهار هزار و 380 تن فرآورده دامی و لبنی به ارزش حدود 452 میلیارد و 800 میلیون ریال تولید کردند.

وی اضافه کرد: عشایر منطقه با تلاش‌های خود علاوه بر تولید 25 درصد گوشت قرمز، در تولید 20 درصد صنایع‌دستی استان نقش بسزایی دارند.

زارع خاطرنشان کرد: امسال با 600 میلیون ریال بودجه، چهار باب آب‌انبار، برای ذخیره آب شرب با ظرفیت هرکدام 40 هزار لیتر در مناطق عشایری ساخته شد.

رئیس امور عشایر یزد خاطرنشان کرد: برای تردد عشایر، سالانه افزون بر هزار و 200 کیلومتر ایل راه ها تیغ ‌زنی می‌شود که تاکنون افزون بر هزار کیلومتر آن اجرا شده است.

وی یاد آورد شد: در همین مدت برای جایگزینی سوخت فسیلی با اختصاص 500 میلیون ریال تعدادی کپسول گاز خریداری و در اختیار عشایر قرار داده ‌شد.

زارع تأمین آب شرب مورد نیاز دام با هزینه‌ای افزون بر 2.5 میلیارد ریال بودجه از طریق یک هزار و 300 دستگاه تانکر 10 و 12 هزار لیتری و همچنین توزیع حدود 14 تن آرد بین عشایر را بخشی از خدمات ارائه ‌شده به عشایر استان بیان کرد.

رئیس امور عشایر یزد با اشاره به اهمیت بیمه عشایری عنوان کرد: افزون بر 70 درصد عشایر استان یزد از خدمات بیمه تأمین اجتماعی برخوردار هستند و 40 درصد دام‌های آن‌ها نیز در برابر حوادث مختلف بیمه شدند.

جمعیت عشایر استان که در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند، شش هزار و 300 نفر شامل یک هزار و 300 خانوار است. عشایر استان از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند که در پرورش 140 هزار رأس دام سبک و 400 نفر شتر فعالیت دارند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٢ دی ١٣٩٧ - ٠٩:٥١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: