نسخه چاپی


قائم مقام سازمان امور عشایر ایران:

آموزش های فنی و حرفه ای نقش مهمی در توانمندسازی عشایر دارد

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: آموزش های کاربردی و فنی و حرفه ای در جامعه عشایری بسیار ضروری است و نقش مهمی در افزایش بهره وری و توانمند سازی عشایر دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خوزستان، گردهمایی و کارگاه ملی آموزش اصول بهره وری در تعاونی های عشایری با حضور قائم مقام سازمان امور عشایر ایران، مدیران عامل اتحادیه های تعاونی های عشایری کشور و روسای ادارات امور تعاونی های سازمان امور عشایر به مدت سه روز در مجتمع فجر اهواز برگزار شد.

شاهپور علائی مقدم، قائم مقام و معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران در این کارگاه در سخنانی اظهار داشت: آموزش های کاربردی و فنی و حرفه ای در جامعه عشایری بسیار ضروری است و نقش مهمی در افزایش بهره وری و توانمند سازی عشایر دارد.

وی بیان داشت: در حال حاضر یک فرد عشایری گوشت مصرفی ۱۶ نفر را تولید می کند که اگر آموزش و امکانات لازم در اختیار عشایر قرار گیرد این رقم قابل افزایش است.

علائی مقدم گفت: به منظور جبران خسارات ناشی از خشکسالی ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض در سال های اخیر در اختیار عشایر کشور قرار گرفته است.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: همچنین به منظور اجرا و تکمیل پروژه های مناطق عشایری، به طور میانگین سالیانه ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ارزش افزوده در اختیار فرمانداری ها قرارمی گیرد.

وی تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز تا سفره مردم، توسعه صنعت بوم گردی و گردشگری در مناطق عشایری، کشت گیاهان داروئی، توسعه باغات در اراضی شیب دار را از برنامه های سازمان امور عشایر برای تنوع در اشتغال عشایر عنوان کرد.

علائی مقدم ادامه داد: همچنین اتصال جامعه عشایری به جنبش نرم افزاری که در کشور وجود دارد از مهمترین محورهای فعالیت سازمان امور عشایر است و تا پایان برنامه ششم توسعه برای همه عشایر کشور کارت شناسائی هوشمند صادر می شود.

مدیرکل دفتر امور تعاونی ها و نظام های بهره برداری سازمان امور عشایر ایران نیز در این گردهمایی گفت: وظایف و خدمات اتحادیه ها و تعاونی های عشایری باید با آینده نگری باشد و نیازها ی فعلی و آتی جوامع عشایری را در بر گیرد.

احمد رحیمی افزود: در بحث ارتباطات بین الملل باید روابط موثر و مستحکم بین المللی ایجاد و گسترش یابد تا بتوان از این طریق شرایط را برای شرکت در همایش ها و نمایشگاه های بین المللی تسهیل کرد و از امکانات و تسهیلات سازمان های جهانی نظیر فائو نیز بهره مند شد.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در تعاونی های عشایری افزود: آموزش های متناسب و مستمر می تواند تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری و توسعه فعالیت های تعاونی های عشایی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، مدیر کل امور عشایر خوزستان نیز در این کارگاه در سخنانی اظهار کرد: اداره کل امور عشایر استان خوزستان بیشترین میزان جذب اعتبارات از محل سهم عشایر از اعتبارات ارزش افزوده را دارد.

علیرحم کریمی ادامه داد: جذب این اعتبارات روند اجرائی پروژه های عشایری استان را تسهیل کرده که می توان به بهسازی ۱۰۰ رشته چشمه اشاره نمود.

وی گفت: با توجه به اهمیت آموزش در جامعه عشایری و تاثیر مستقیم آن بر زندگی عشایر، طی سال ۹۶ حدود ۱۸۸ عنوان دوره آموزشی کاربردی معادل ۱۵٫۵۰۰ نفر روز برای زنان و مردان عشایری در استان خوزستان برگزار شده است.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧ - ١٦:٣٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: