نسخه چاپی


مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی:

آبرسانی و تامین علوفه مشکلات خشکسالی برای عشایر را رفع کرد

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی گفت: آبرسانی و تامین به موقع علوفه برای عشایر استان مشکلات ناشی از خشکسالی را تا حدی رفع کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد نبوی فرد افزود: طی سال های اخیر کاهش نزولات جوی و پدیده خشکسالی موجب خشک شدن بیشتر منابع آب از جمله چشمه سارها، قنوات، رودخانه ها، چاه های کشاورزی و چاه های آب شرب شده است

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه زندگی عشایر تابع نزولات جوی است، خشکسالی و کم آبی خسارات جبران ناپذیر به جامعه عشایری استان وارد کرده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی افزایش بیماری ها و نامساعد شدن شرایط بهداشتی عشایر و دام آنان، کاهش شدید علوفه مرتعی و کمبود و گرانی علوفه مورد نیاز دام را از جمله این خسارت ها برشمرد.

نبوی فرد ادامه داد: به همین دلیل تامین آب شرب عشایر و کمک به تامین علوفه مورد نیاز دام آنان و توسعه امور بیمه ای به منظور کاهش خسارت ناشی از بلایای طبیعی بویژه خشکسالی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی افزود: آبرسانی سیار از جمله اقدامات حمایتی است که در این راستا سالانه 70 هزار متر مکعب آب برای تامین آب شرب انسان و دام توسط 14 دستگاه ناوگان آبرسان به مناطق عشایری این استان حمل می شود.

نبوی فرد گفت: شبکه تعاونی های عشایری خراسان رضوی نیز متشکل از 10 شرکت تعاونی و یک اتحادیه استانی است که تهیه و توزیع اقلام اساسی و مورد نیاز عشایر را بر عهده دارد

وی افزود: این شبکه همچنین نسبت به تهیه و توزیع نهاده های دامی عشایر از قبیل جو، کنسانتره، سبوس و یونجه اقدام نموده و در مناطقی نیز به خرید و فروش تولیدات عشایر می پردازد.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی اظهار داشت: تا پایان آبان ماه سال جاری 43 هزار تن نهاده دامی بین دامداران عشایری استان توزیع و 17 هزار و 500 تن محصولات عشایر توسط شرکت های تعاونی خرید و فروش شده است.

نبوی فرد گفت: ماهیانه 306 تن آرد نیز توسط  این شرکت ها بین عشایر استان توزیع می شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧ - ١٠:٣٩
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: