نسخه چاپی


به منظور هماهنگی در کوچ پاییزه صورت گرفت

نشست هم اندیشی مدیران کل امور عشایر چهار استان غرب کشور

نشست هماهنگی کوچ قشلاقی عشایر استان های ایلام، کرمانشاه، همدان و لرستان با حضور فرماندار دهلران و مدیران کل امور عشایر این استان ها در دهلران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از ایرنا ،شهرستان مرزی دهلران با 140 هزار هکتار بیابان، 90 هزار هکتار جنگل و 390 هزار هکتار مرتع همه ساله در فصل پاییز و زمستان پذیرای دامداران عشایر مهمان از استان‌های همدان، کرمانشاه و لرستان و البته ایلام است.
منابع غنی آب و خاک و از آن مهم تر روحیه مدارا و پذیرش عمومی اهل دهلران موجب شده که از دیرباز تاکنون این شهرستان میزبان قشلاقی عشایر استان های همجوار باشد.
با این وجود در دوره ای که فقر مراتع و محدودیت منابع، سکه رایج مباحث مرتبط با عرصه های طبیعی شده انجام این سنت تاریخی نیازمند رعایت باید و نبایدهایی است که از قبل باید هماهنگ شوند.
براین اساس،نشست هماهنگی کوچ قشلاقی عشایر استان های ایلام، کرمانشاه ، همدان و لرستان روز چهارشنبه 7 آذر در دهلران برگزار شد.
مدیران کل امور عشایر استان های ایلام، کرمانشاه، همدان و لرستان در این نشست مسائل مرتبط با حضور دامداران استان های کوچ رو غرب کشور را بررسی و موارد مهم را مصوب کردند.
جلوگیری از کوچ عشایر غیرمجاز و بدون پروانه چرا از مبدا، اجتناب از کوچ زود هنگام عشایر به مناطق قشلاقی، همکاری عشایر کوچرو در فصل چرا با منابع طبیعی برای کنترل مدیریت چرا، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عشایر، پرداخت زکات توسط عشایر و رعایت حریم مرز از مهم ترین موارد مطروحه و مصوبات این نشست بود. 
فرماندار دهلران در این نشست گفت: این نشست با هدف برنامه ریزی و هماهنگی در راستای ساماندهی مراتع و کارت چرا و مسایل امنیتی در مرزها برگزار شده است که امیدواریم خروجی آن منجر به حل مسایل و مشکلات  عشایر کوچرو استان های شرکت کننده شود.

سید حسینعلی موسوی کوچ زود هنگام عشایر و عدم همخوانی کارت چرا با تعداد دام عشایر را از جمله مشکلات موجود ذکر کرد و خواستار رفع آنها شد. 
مدیر کل امور عشایر ایلام نیز در این نشست با اشاره به 60هزار نفر جمعیت عشایری استان گفت: عشایر ایلام 11 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند. 
علی سلیمی جمعیت دامی عشایر استان را یک میلیون 400 هزار راس ذکر کرد و افزود:71 درصد جمعیت دامی استان متعلق به عشایر کوچرو است. 
وی با اشاره به 430 کیلومتر مرز استان با کشور عراق و نقش عشایر در امنیت و پدافند غیرعامل گفت:59 درصد قلمروهای زیستی عشایر در حاشیه مرزها و مناطق دور افتاده است. 
سلیمی تامین 31 درصد پروتئین استان را توسط عشایر ذکر کرد و گفت: 14 تشکل تعاونی عشایری در استان ایلام فعال هستند و 35 درصد صنایع دستی استان را عشایر تامین می کنند. 
وی با اشاره به 47 هزار هکتار اراضی آبی و دیم کشاورزی در اختیار عشایر، افزود: ایلام به لحاظ جامعه عشایری در رده 13 کشور قرار دارد. 
مدیر کل امور عشایر لرستان  نیز در این نشست با اشاره به 14 هزار خانوار عشایری استان و جمعیت 84 هزار نفری استانم گفت:10 هزار خانوار عشایری لرستان کوچنده هستند که 40 خانوار از این تعداد در دشت عباس دهلران حضور دارند. 
سعید کریمی افزود: تامین آب شرب و واکسیناسیون جمعیت دامی دامداران لرستان در دستور کار و اجرا قرار دارد. 
حسین محمدی مدیر کل امور عشایر همدان هم با اشاره به 3 هزار خانوار عشایری استان همدان افزود: تلاش می شود خدمات رسانی مطلوب به عشایر انجام شود. 
معاون مدیر کل امور عشایر کرمانشاه هم جمعیت عشایری این استان را 14 هزار خانوار ذکر کرد و افزود:650 خانوار عشایری این استان در مناطق عشایری عین خوش و بیات و شاخه و دشت عباس و موسیان و برتش و چم هندی و ابراهیم قتال و ابوغویر دهلران مستقر هستند که خدمات رسانی لازم به آنها انجام می شود. 
رضا فیض مهدوی توزیع 5 هزار کیسه آرد و یک هزار 500 تن جو و آبرسانی سیار را از دیگر خدمات به عشایر استان کرمانشاه در مناطق قشلاقی دهلران ذکر کرد. 

 

  • تاریخ درج خبر : جمعه ٩ آذر ١٣٩٧ - ٢١:٣٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: