نسخه چاپی


رئیس امور عشایر قم خبر داد:

آغاز کوچ پاییزه عشایر قم به مناطق قشلاقی

محمود تندرو گفت: از نیمه مهرماه کوچ پاییزه عشایر قم به مناطق قشلاقی استان آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمود تندرو با بیان این مطلب افزود: مهمترین مقصد کوچ عشایر قم، مناطق قشلاقی استان شامل دیر، مره و اطراف دریاچه حوزه سلطان در منطقه قمرود بخش مرکزی قم است.

وی گفت: استان قم دارای یک شهرستان قم و 5 بخش جعفریه، سلفچگان، کهک، مرکزی و خلجستان است؛ بخش مرکزی دارای 2 دهستان قمرود و قنوات می باشد.

تندرو بیان کرد: روند کوچ عشایر تا اوایل فصل زمستان ادامه می یابد و بعد از آن عشایر استان تا فروردین ماه در محل اسکان خود مستقر می شوند و از تغذیه دستی برای پرورش دام خود استفاده می کنند.

رئیس امور عشایر قم با اشاره به اهمیت تامین آب و علوفه برای عشایر، ادامه داد: مراتع استان قم در سال های اخیر با کاهش منابع آبی و فقیر شدن پوشش گیاهی مواجه بوده است که برای جبران این موضوع، آبرسانی سیار و تامین نهاده های دامی در قشلاقات عشایر انجام می شود.

وی افزود: اگر امکانات مورد نیاز عشایر تامین شود، آنان به عنوان تولیدکنندگان اصلی گوشت قرمز می توانند به فعالیت خود ادامه دهند و برای استان ارزش افزوده اقتصادی ایجاد کنند.

تندرو با اشاره به این که در تخصیص منابع مالیات برارزش افزوده، سهمی برای عشایر درنظر گرفته شده است، افزود: عشایر سهم قابل توجهی در ایجاد ارزش افزوده اقتصادی استان قم دارند و باید این مبلغ به طور کامل تخصیص یابد و در مسیر خدمت رسانی به خود آنان استفاده شود.

 

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧ - ٠٩:١٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: