نسخه چاپی


دکتر علائی مقدم در شورای عشایری خلخال:

دولت توجه ویژه‌ای به جامعه عشایری دارد

شورای عشایری خلخال با حضور عضو هیئت رئیسه مجلس و رئیس فراکسیون عشایری و رئیس سازمان امور عشایر ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شورای عشایری خلخال با حضور "علی کریمی فیروزجایی" عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون عشایری و "شاهپور علائی‌ مقدم" رئیس سازمان امور عشایر ایران، رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل، نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس، مدیرکل امور عشایر استان و جمعی از مسئولین استانی و مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان برگزار شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست با بیان اینکه نگاه دولت به جامعه عشایری در هشت سال گذشته مطلوب بوده و توجه ویژه‌ای به رفع مشکلات آنان شده است، گفت: تسهیلات و خدمات ارائه شده به جامعه عشایری در دولت یازدهم و دوازدهم، قابل مقایسه با دوره‌های گذشته نیست.

شاهپور علائی‌ مقدم با اشاره به وجود ظرفیت‌های قانونی در برنامه ششم برای حمایت از عشایر، اظهارکرد: در این برنامه ۱۷ ظرفیت قانونی برای حمایت از عشایر وجود دارد و پیگیر استفاده از این ظرفیت‌ها برای تقویت معیشت و اقتصاد عشایر هستیم.

وی به نام‌گذاری امسال به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، اشاره کرد و گفت: این نام‌گذاری برای ما که در تولید نقش داریم این انگیزه را ایجاد می‌کند که مصمم‌تر در سه محوری که مقام معظم رهبری تعیین فرموده، معیشت و رفاه جامعه عشایری را ارتقا دهیم.

علائی مقدم با اشاره به اینکه بخشی از مانع‌زدایی‌ها برای تولید مربوط به تامین نهاده دامی است و بازرگانی محصولات عشایر است، ادامه داد: باید در بازرگانی دام و محصولات عشایر مانع‌زدایی کنیم تا حلقه‌های زنجیره ارزش و تولید در آخرین مرحله به دست تشکل‌ها افتاده و تا سر سفره مردم ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهارکرد: شرکت‌های تعاونی عشایری می‌توانند با تکمیل زنجیره تولید گوشت، شیر و راه‌اندازی کارگاه‌های قطعه‌بندی و بسته‌بندی آن ضمن خارج کردن دست دلالان سود حاصل از آن را به سمت  عشایر تلاشگر هدایت کنند.

موضوع راه، تامین نهاده دامی، تامین آب، خرید تضمینی تولیدات عشایر، بیمه و پرداخت تسهیلات به عشایر  از موضوعاتی بود که در این نشست مورد تبادل نظر قرار گرفت و مصوباتی برای رفع موانع موجود به تصویب رسید.

 

کلنگ زنی احداث راه عشایری در خلخال

همچنین با حضور عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون عشایری و رئیس سازمان امور عشایر ایران در خلخال، طی مراسمی کلنگ احداث راه عشایری در محدوده "سوسهاب" واقع در منطقه ییلاقی "پیازرود" کوهستان آق داغ زده شد.

معرفت آذری مدیرکل امور عشایر اردبیل با بیان اینکه این راه با اعتبار یک میلیارد تومان شهریور ماه سال جاری به بهره برداری می‌رسد،  افزود: با احداث این راه به طول تقریبی دو کیلومتر، مسیر کوچ ۸۰ خانوار عشایری  یکصد کیلومتر کاهش می‌یابد.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٩ فروردين ١٤٠٠ - ١٠:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: