نسخه چاپی


افزایش ۳ برابری قیمت حمل دام با کامیون

نرخ مصوب حمل دام منوط به رعایت تقویم کوچ است

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به نرخ مصوب حمل دام توسط راهداری، گفت: این موضوع منوط به رعایت تقویم کوچ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، عشایر بنا به شرایط زندگی در دو منطقه قشلاق و ییلاق در رفت و آمد هستند و به دلیل گرم شدن هوا، بارش کم، خشک شدن علوفه مراتع، وجود حشرات مزاحم، ماندگاری طولانی‌مدت در قشلاق امکان‌پذیر نیست و ناگزیر به کوچ هستند و در رفتن به ییلاق نیز با مشکلاتی از جمله افزایش بی‌سابقه کرایه حمل دام توسط کامیون داران مواجه شده اند.

داوود بهزادی، یکی از عشایر طایفه کشکولی فارس در این خصوص می گوید: در حالی که به دلیل خشکسالی و نبود علوفه با مشکلات مالی و معیشتی روبه‌رو هستیم، برای کوچ نیز باید هزینه سرسام‌آوری را پرداخت کنیم.

وی ادامه می دهد: کامیون داران برای حمل بار از "افزر تا فیروزآباد" که 120 کیلومتر است پنج میلیون تومان مطالبه می‌کنند در صورتی که اگر بخواهند باری را از شیراز تا بندرعباس ببرند بیشتر از سه میلیون تومان درخواست نمی‌کنند.

بهزادی این موضوع را ظلم به عشایری می‌داند که بخش زیادی از گوشت قرمز استان را تامین می‌کنند و می گوید: هیچ نهادی هم نظارتی بر این افزایش نرخ کرایه و تعرفه حمل بار ندارد و دامدار و عشایر مجبور است این مبلغ را پرداخت کند.


هزینه‌های حمل بار نسبت به سال گذشته 3 برابر شده است

نصیر افراسیابی کشکولی عشایر دیگری از طایفه کشکولی فارس با بیان اینکه هزینه‌های حمل بار نسبت به سال گذشته سه برابر شده است، می افزاید: کامیون داران مسیر 400 کیلومتری از افزر تا یاسوج را ده میلیون تومان اعلام کردند در صورتی که تا سال گذشته همین مسیر سه میلیون تومان بود.

به گفته افراسیابی عشایر امسال به دلیل خشکسالی با مشکلات زیادی از جمله تامین علوفه و افت قیمت دام مواجه هستند که سبب بوجود آمدن مشکلات معیشتی برای آنان شده است.

وی می گوید: از آنجا که بارانی در بهار نباریده و زمین‌ها خشک است خانوارهای عشایری مجبور هستند دام خود را با ماشین حمل کنند.


نرخ مصوب حمل بار منوط به رعایت تقویم کوچ است

مدیرکل امور عشایر استان فارس نیز در گفت‌وگو با تسنیم درباره این مشکل گفت: در تقویم کوچ بهاره، کوچ ماشینی عشایر 23 اردیبهشت ماه تعیین شده است و زودتر از آن مجاز به کوچ نیستند.

روح‌الله بهرامی با اشاره به پیگیری نرخ مصوب حمل بار از راهداری و حمل و نقل استان، می‌گوید: اگر عشایر در زمان مقرر در تقویم کوچ بخواهند دام خود را به صورت ماشینی حمل کنند باید با نرخ مصوب باشد اما در حال حاضر کوچ خارج از تقویم است و قیمت مطرح شده براساس توافق بین کامیون دار و دامدار است و نرخ مصوب منوط به رعایت تقویم کوچ است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٧ فروردين ١٤٠٠ - ١٥:١٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: