نسخه چاپی


انجام کوچ عشایر کرمانج با یک ماه تاخیر

سرمای بهاره کوچ عشایر خراسان شمالی را به تاخیر انداخت

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی از تاخیر یک ماهه کوچ عشایر استان به دلیل سرمای بهاره در مناطق ییلاقی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، محمدرضا قلی پور در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: سرمای بهاره کوچ عشایر خراسان شمالی از مناطق قشلاقی مراوه تپه به ییلاقات استان را به تاخیر انداخته است.

وی افزود: پایین بودن دمای هوا در بهار و همچنین بارش برف در اسفند ماه سال گذشته موجب کندی رشد گیاهان و علوفه مراتع شده و به همین علت کوچ عشایر استان نسبت به سال گذشته با تاخیر یک ماهه انجام می شود.

قلی پور با اشاره به اینکه در حال حاضر در مناطق قشلاقی هوا گرم و مساعد است و عشایر می توانند از چراگاه های این مناطق برای چرای دام استفاده کنند، گفت: با منابع طبیعی استان گلستان نیز هماهنگی های لازم انجام شده تا به عشایر اجازه دهند یک ماه بیشتر در مناطق قشلاقی بمانند.

وی بیان داشت: ورود عشایر به مناطق ییلاقی می تواند موجب خسارت به مراتع شود زیراکه هنوز گیاهان از رشد لازم برای چرای دام برخوردار نشده اند ضمن اینکه غنی نبودن مراتع موجب لاغری دام و خسارت به دامداران عشایری نیز می شود.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی اضافه کرد: خانوارهای عشایری خراسان شمالی که در مناطق قشلاقی مستقر هستند، می توانند از اردیبهشت ماه وارد مناطق ییلاقی استان شوند.

قلی پور با بیان اینکه این کوچ به روش سنتی ۴۵ روز به طول می انجامد گفت: مرمت و نگهداری ایلراه های عشایر و تامین علوفه و نهاده دامی توسط شرکت های تعاونی عشایری انجام شده تا عشایر در مسیر کوچ دچار مشکل نشوند و برای امنیت کوچ نیز با فرمانداری ها و نیروهای نظامی و انتظامی هماهنگی های لازم انجام خواهد شد.

وی مسیرهای کوچ عشایر این استان را شامل سه ایلراه اصلی شمالی، جنوبی و میانی عنوان کرد و  تاکید کرد: عشایر باید قبل از کوچ نسبت به واکسیناسیون دام خود برای پیشگیری از شیوع بیماریهای دامی اقدام کنند و با توجه به شرایط کرونایی کوچ مکانیزه داشته باشند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١١ فروردين ١٤٠٠ - ٠٩:٥٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: