نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر در نامه به استانداران کشور:

ضرورت پالایش و صدور کارت شناسایی هوشمند بر پایه نتایج سرشماری عشایر کوچنده

رئیس سازمان امور عشایر ایران در نامه به استانداران کشور بر پالایش و صدور کارت شناسایی هوشمند برای عشایر برپایه نتایج سرشماری عشایر کوچنده تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در این نامه آورده است: تعاونیها و تشکل های عشایری با پیشینه تاسیس قریب به 40 سال، در تامین بخش زیادی از نیازمندی های خانوارهای عشایری و تهیه و تدارک نهاده های مورد نیاز دام عشایر فعال بوده و منشاه خدمات اجتماعی و اقتصادی ارزنده و قابل توجه ای به جامعه عشایری بوده اند. 

وی افزوده است: با توجه به اینکه طی چهار دهه گذشته بخشی از اعضای تعاونی های عشایری اسکان یافته و به انحای مختلف از جرگه زندگی عشایر کوچنده خارج شده اند و یا در مقاطعی تعدادی از افراد غیر عشایر نیز عضو این تعاونی ها شده اند، در حال حاضر تعاونی های عشایری با انباشت اعضایی به مراتب بیشتر از عشایر کوچنده و واجد شرایط مواجه هستند. به همین نسبت بخشی از خدمات این تشکل ها به کسانی تعلق می گیرد که عملا فاقد شرایط عضویت و دریافت خدمات از این محل می باشند؛ لذا بایستی به شیوه مناسب وضعیت عضویت اعضای غیر عشایر و اسکان یافته تعیین تکلیف شود. 

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از این نامه با اشاره به انجام چهارمین سرشماری عشایر کوچنده به صورت ثبتی _ مبنا در سال 1398، آورده است: انتشار نتایج این سرشماری از طرف مرکز آمار ایران، فرصتی است که دغدغه چندین ساله این سازمان مبنی بر پالایش و بهنگام کردن آمار عشایر واقعی جامه عمل پوشانده شود.

علائی مقدم افزوده است: امور عشایر و اتحادیه تعاونی های عشایری استان متبوع، بر مبنای فهرست اسامی سرپرستان خانوارهای عشایری مندرج در نتایج سرشماری عشایر کوچنده در سال 1398 توسط مرکز آمار ایران، اقدام به احصاء سرپرستان خانوارهای عشایر کوچنده و صدور کارت شناسایی هوشمند عشایر و کارت شناسایی تردد دام خواهند کرد. 

وی همچنین در این نامه با اشاره به اهمیت و ابعاد اجتماعی و فرهنگی موضوع، تاکید کرده است: موضوع به نحو مقتضی در سطح فرمانداران و سایر ارگان ها و ادارات ذیربط اطلاع رسانی شود و در اجرای این اقدام مهم برای شناسایی و احصاء عشایر کوچنده واقعی، همکاری های لازم صورت گیرد. 

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٩ - ١٠:٠٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: