نسخه چاپی


یادداشت - علیرضا رحیمی

تحقق افزایش 20درصدی دسترسی عشایر به آب در برنامه ششم

با افزایش 20درصدی دسترسی عشایر به آب پایدار، ارتقاء این شاخص براساس تکلیف برنامه ششم توسعه محقق شده است.

یادداشت ـ علیرضا رحیمی ـ در برنامه ششم ارتقاء سالانه 5درصد شاخص ­های توسعه در مناطق عشایری تکلیف شده است. امروز با افزایش 20درصدی دسترسی عشایر به آب پایدار، ارتقاء این شاخص طبق برنامه ششم محقق شده است.

تامین آب پایدار و بهداشتی برای عشایر و اختصاص ردیف اعتباری ملی برای 66هزار کیلومتر راه عشایری ثبت شده در کشور، از سیاست ­ها و برنامه های سازمان امور عشایر ایران برای ساماندهی و ارائه خدمات زیربنایی در مناطق عشایری است. اگرچه به دلیل شیوه زیست و استقرار پراکنده عشایر در 59درصد از جغرافیای کشور که عمدتا در مناطق سخت گذر و کوهستانی است، آبرسانی به آنان از آبرسانی به مردم در شهر و روستا دشوارتر است، اما در دو سال اخیر به همت سازمان امور عشایر و واحدهای استانی این سازمان پروژه ها و طرح ­های آبرسانی زیادی در مناطق عشایری اجرا شده است که نشان از اهمیت این موضوع در نزد مسئولین، سیاستگذاران، قانونگذاران و برنامه ریزان کشور دارد.

همین 15 مهرماه امسال بود که رئیس جمهور در روز ملی روستا و عشایر از طریق ارتباط تصویری دستور آغاز بهره ­برداری از 625 پروژه تامین آب پایدار در مناطق عشایری را صادر کرد. در کمتر از پنج ­ماه بعد نیز 288 پروژه آبرسانی دیگر از سوی سازمان امور عشایر در مناطق عشایری اجرا و در دهه فجر به بهره برداری رسید و 21 هزار خانوار عشایری دیگر به آب آشامیدنی پایدار و بهداشتی دسترسی پیدا کردند. تعدادی از این پروژه ­ها با حضور رئیس سازمان امور عشایر، رئیس فراکسیون عشایری مجلس، استانداران، نمایندگان مردم در مجلس و مسئولین استانی و شهرستانی در استان های اردبیل، ایلام و خراسان جنوبی افتتاح و عشایر این مناطق از آب بهداشتی و پایدار برخوردار شدند.

پیش از این، آب مورد نیاز این مناطق از طریق تانکرهای سیار تامین می شد که هزینه­ های زیادی را بر دوش دولت می گذاشت. اختصاص اعتباراتی از بودجه سالانه (بند ه تبصره 4) در دو سال 1398 و 1399 برای تامین آب پایدار عشایر و اجرای پروژه های بزرگ و کوچک در این زمینه، گام بلند و مبارکی بود که یکی از اثرات آن کاهش آبرسانی سیار به مناطق عشایری است.

به گفته رئیس سازمان امور عشایر ایران پیش از انقلاب شاخص برخورداری عشایر از آب بهداشتی تنها 5درصد بود که امروز این شاخص به 63درصد رسیده که 20درصد آن در چندسال اخیر تحقق یافته است. با این وجود هنوز 37درصد از عشایر کشور همچنان با تانکر آبرسانی می شوند و یا آب مورد نیاز خود را از چشمه ها و قنوات و منابع آبی نزدیک به محل استقرار خود تامین می کنند که با استمرار اختصاص اعتبارات آبرسانی به این قشر مولد، در آینده شاهد برخورداری جمعیت بیشتری از عشایر از آب شرب پایدار، سالم و بهداشتی خواهیم بود. اقدامی اساسی و زیربنایی در راستای برطرف کردن یکی از نیازهای حیاتی جامعه عشایری که افزایش تولید در مناطق عشایری و کشور را نیز می توان بر آن متصور بود.

از سوی دیگر، توسعه راه­ های دسترسی و تردد در مناطق عشایری نیز یکی از شاخص­ های توسعه ای قلمداد می شود. در این زمینه نیز 66هزار کیلومتر ایلراه عشایری در کشور ثبت و اطلس این راه ­ها توسط دفتر مطلعات سازمان امور عشایر تهیه شده است که این راه­ ها در طول سال نیاز به نگهداری، مرمت و بازسازی دارند. در این زمینه دکتر علائی مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران از ارائه پیشنهاد اختصاص یک ردیف اعتباری ملی برای راه های عشایری به مجلس خبر داده و به گفته وی و دکتر کریمی فیروزجایی رئیس فراکسیون عشایری مجلس، اختصاص 50 میلیارد تومان به راه­ های عشایری در کمیسیون تلفیق مجلس در دست بررسی است. اعتباری که در صورت نهایی شدن و تصویب، ظرفیت قابل توجه ای برای رسیدگی به راه های عشایری ایجاد و انگیزه های تولید در مناطق عشایری را افزایش خواهد داد و انقلابی که در آبرسانی به عشایر در چندسال اخیر اتفاق افتاده، با اختصاص ردیف اعتباری ملی برای راه­ های عشایری، تکمیل خواهد شد.

 

پی نوشت 1:

در دهه فجر امسال 5 پروژه شاخص تامین آب در مناطق عشایری با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران افتتاح و به بهره برداری رسید. پروژه آبرسانی به قشلاق احمدلو و قشلاقات همجوار در پارس آباد استان اردبیل، دو پروژه تامین آب در مناطق عشایری شهرستان ایوان در استان ایلام، و دو پروژه آبرسانی به عشایر در خراسان جنوبی از جمله این پروژه ها است. همچنین در این ایام کلنگ اجرای تعدادی از پروژه های تامین آب در مناطق عشایری این استانها توسط دکتر علائی مقدم زده شد.

 

پی نوشت 2:

در سال 1398 با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس، کلمه عشایر به بند ه تبصره 4 قانون بودجه افزوده شد و از این محل در همان سال بیش از 254 میلیارد تومان و در سال 99 نیز 135 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به عشایر اختصاص یافت که با اجرای پروژه های تامین آب در مناطق عشایری توسط دولت (سازمان امور عشایر) افزایش 20 درصدی برخورداری عشایر از آب پایدار و بهداشتی رقم خورد.

  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٩ - ٢٣:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: