نسخه چاپی


استاندار اردبیل:

باید حقوق عشایر در واگذاری اراضی پایاب شبکه خداآفرین حفظ شود

اکبر بهنامجو گفت: با اجرای طرح اراضی پایاب شبکه خدا آفرین باید قبل از هر چیز حقوق عشایر در واگذاری اراضی آبی ایجاد شده حفظ و لحاظ شود.

استاندار اردبیل گفت: با اجرای طرح اراضی پایاب شبکه خدا آفرین باید قبل از هر چیز حقوق عشایر در واگذاری اراضی آبی ایجاد شده حفظ و لحاظ شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، اکبر بهنامجو در جلسه‌ای با حضور عشایر و اهالی منطقه کشت و صنعت پارس و پایاب خدا آفرین اظهار داشت: عشایر منطقه در بهره‌برداری از اراضی پایاب شبکه خدا آفرین دارای حقوق عرفی هستند.

 

وی با بیان اینکه در اجرای هرگونه طرحی باید حقوق مردم به عنوان ولی نعمت مسئولان حفظ شود، تاکید کرد: لازم است که مسئولان علاوه بر واگذاری امتیاز بهره برداری از اراضی آبی ایجاد شده به عشایر منطقه آموزش های لازم را به آنان برای بهره وری حداکثری این اراضی ارائه کنند.

 

بهنامجو بر لزوم رعایت ضوابط الگوی کشت و کشاورزی علمی در اراضی پایاب سد خداآفرین تاکید کرد و گفت: لازم است واگذاری های اراضی به عشایر برای بهره‌برداری به گونه ای باشد که اقتصاد خانواده های عشایر به سمت تولید ثروت و بهره وری بیشتر حرکت کند.

 

استاندار اردبیل با بیان اینکه توجه به مطالبات مرزنشینان یکی از اقدامات مهمی است که ما به دنبال آن هستیم چرا که این قشر در تامین امنیت نقش بسزایی دارند، تصریح کرد: اجرای این پروژه عظیم ملی نباید منجر به مشاجره و اختلاف شود زیرا پایداری امنیت در نواری مرزی استان یکی از اساسی‌ترین اولویت‌های ما است.

 

وی اضافه کرد: عشایر با عشق و علاقه در این خطه پاک میهن اسلامی وظیفه خود را به عنوان یک تولید کننده به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند و نباید عشق به آب و خاک عشایر را تحت تاثیر قرار بدهیم‌ لذا باید پیوست اجتماعی در اجرای این پروژه لحاظ شود و به ظرافت‌های اجتماعی توجه کنیم.

 

بهنامجو گفت: سه اصل قانون و علم و تجربیات در دل مردم بومی باید پروژه مهم اراضی پایاب سد خدا  آفرین را به سرمنزل مقصود برساند و تعادل و تناسب طبیعی که در دامنه‌های پر مهر سبلان و دشت مغان وجود دارد، نباید در هم ریخته شود‌.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧ - ١١:٤٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: