نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی اعلام کرد:

کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی به ییلاقات آغاز شد‌

نبوی فرد گفت: کوچ بهاره عشایر استان خراسان رضوی از مناطق ییلاقی به سمت مناطق قشلاقی آغاز شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی گفت: کوچ بهاره عشایر استان خراسان رضوی از مناطق ییلاقی به سمت مناطق قشلاقی آغاز شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر خراسان رضوی، نبوی فرد اظهار داشت: عشایر درون کوچ استان از مناطق قشلاقی استان شامل پساکوه کلات، سرخس، میامی، سبزوار، بردسکن، خواف به سمت ییلاقات استان واقع در کوه‌های هزار مسجد، کلیدر، عمارت و حوزه‌هایی از همان شهرستان‌ها طی مسیر می‌کنند.

 

وی افزود: عشایر برون کوچ استان نیز از مناطق قشلاقی مراوه تپه در استان گلستان و عبور از شهرستان‌های مانه و سملقان، بجنورد، شیروان و فاروج از استان خراسان شمالی در مناطق ییلاقی استان خراسان رضوی شامل کوه‌های هزار مسجد، شاه جهان و کلیدر از ارتفاعات شهرستان قوچان، چناران، نیشابور مستقر می‌شوند.

 

نبوی فرد بیان داشت: با توجه به لزوم خدمت رسانی و به منظور رفاه حال بیشتر عشایر در طول مسیر کوچ تامین آب شرب انسان و دام با تانکرهای آبرسان و توزیع ارزاق عمومی، گاز مایع، علوفه و دیگر مایحتاج ضروری مورد نیاز خانوارهای عشایری توسط امور عشایر استان و شبکه تعاونی‌های عشایری صورت می‌گیرد.

 

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی با تأکید بر حمایت و رفع مشکلات احتمالی عشایر در حین کوچ گفت: براساس آئین نامه ساماندهی عشایر، دستگاه‌های اجرایی شامل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، منابع طبیعی، دامپزشکی و نیروی انتظامی موظفند نسبت به تعلیم و تربیت فرزندان عشایر، بهداشت و درمان عشایر، حفظ مراتع و ترمیم ایلراه‌ها، واکسیناسیون دام و امنیت مسیر کوچ تمهیدات و خدمات لازم را به عشایر ارائه نمایند.

 

وی درباره فعالیت‌های صورت گرفته در سال 1396 گفت: در سال گذشته با توجه به کمبود بارندگی‌ها و فقر مراتع و نیاز ضروری مناطق عشایری به آب و علوفه  حدود 80 میلیون لیتر آب توسط ناوگان آبرسانی سیار اداره کل امور عشایر خراسان رضوی در مناطقی که امکان برخورداری از آب شرب انسان و دام نبود توزیع شد.

 

نبوی فر افزود: همچنین در زمینه توزیع علوفه در مجموع 53 هزار تن انواع علوفه مورد نیاز دام عشایر و 3 هزار تن آرد مصرفی خانوار‌های عشایری استان توسط شبکه‌ تعاونی‌های عشایری استان تهیه و در اختیار عشایر گذاشته شد.

 

مدیرکل امور عشایر خراسان رضویادامه داد: در راستای ارتقای بهره وری و افزایش تولید گوشت قرمز توسط عشایر استان درسال 1396 گذشته طرح پرواربندی دام سبک با مشارکت عشایر و با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی به میزان 300 میلیارد ریال اجرا شد.

 

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح ضمن بهبود راندمان تولید گوشت با ترویج تعلیف علمی دام و اعمال مدیریت و اصلاح تغذیه دام منجر به تولید اقتصادی گوشت به میزان 4170 تن گردید.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - ١٧:٥٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: