نسخه چاپی


با خشک شدن تالاب بندعلیخان

حیات عشایر جنوب استان تهران در معرض نابودی است

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: یکی از مهمترین مناطق مرتعی جنوب استان تهران در دشت ورامین واقع شده که با خشك شدن تالاب بندعليخان در معرض نابودی قرار دارد.

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: یکی از مهمترین مناطق مرتعی جنوب استان تهران در دشت ورامین واقع شده که با خشک شدن تالاب بندعلیخان در معرض نابودی قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، هاتف ممیزی در جلسه‌ احیای تالاب فصلی بندعلیخان که با حضور محمدرضا یوسفی فرماندار ورامین در محل فرمانداری ورامین برگزار شد با اشاره به اهمیّت این تالاب در تأمین خوراک دام منطقه اظهار داشت: بيش از 100 خانوار عشایری در شهرستان ورامین زندگی می‌کنند که این افراد با داشتن بیش از 45 هزار رأس دام سبک، در طول سال بیش از 3 هزار و 600 تن گوشت و فرآورده‌های دامی تولید می‌کنند.

وی افزود: دام‌های بسیاری از این افراد به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق تالاب بندعلیخان تغذیه می‌کنند که اگر این تالاب خشک شود مهّم‌ترین مراتع دام عشایر جنوب استان تهران از بین می‌رود.

مميزي با بیان اینکه تالاب بندعلیخان به دلیل کاهش نزولات جوی و کم آبی منطقه با مشکلات جدی مواجه شده و شرایط مطلوبی ندارد، افزود: این تالاب نقش مهّمی در محیط زیست منطقه ایفا می‌کند و به عنوان سدّی مستحکم در برابر ریزگردها و کویرزایی در منطقه و حتی شهر تهران محسوب می‌شود از اینرو ضروری است که همه مسئولان برای ادامه حیات آن و جلوگیری از مشکلات بعدی تلاش کنند.

مدير امور عشاير استان تهران خاطرنشان کرد: در کنار این تالاب، مراتع قشلاقی عشایر ورامین واقع شده که در فصول سرد سال، دام عشایر از این مراتع استفاده می‌کنند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٦ - ١٤:٠٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: