يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧  |  
رئيس سازما امور عشاير در ديدار با رئيس مركز آمار ايران : آمار دقيق نياز اصلي برنامه ريزي براي جامعه عشايري كشور است.
اخبار > توسعه رفاه در روستاها باعث ماندگاری آنان در محل زندگی خود می‌شود


نسخه چاپی نسخه چاپی

وزیر بهداشت در همایش روز روستا و عشایر:

توسعه رفاه در روستاها باعث ماندگاری آنان در محل زندگی خود می‌شود

حسن قاضی‌زاده هاشمی گفت: در گذشته ۷۰درصد جمعیت کشور را روستائیان تشکیل می‌دادند که امروز این وضعیت برعکس شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهاجرت از روستا به شهر نتیجه بی‌تدبیری مسئولان بوده است به طوریکه در گذشته ۷۰درصد جمعیت کشور را روستائیان تشکیل می‌دادند که امروز این وضعیت برعکس شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسن قاضی‌زاده هاشمی در چهارمین همایش روز ملی روستا و عشایر اظهار داشت شرایط روستاها بسیار از حاشیه شهرها بهتر است و ای کاش بسیاری از این افرادی که به امید زندگی بهتر به حاشیه شهرها آمدند در روستاها باقی می‌ماندند.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: معتقدیم یکی از مهمترین عواملی که باعث ماندگاری روستائیان در محل زندگی خود می‌شود توسعه سطح رفاه در روستاها است.

 

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: آنچه در حوزه توسعه رفاه در مناطق روستایی مربوط به وظایف ما می‌شود رعایت بهداشت خانواده، محیط و کار و انجام واکسیناسیون و سایر عوامل پیشگیرانه و در صورتی که کسی بیمار شد ارائه خدمات مربوط به دکتر، بیمارستان و دوا است.

 

وی گفت: تا به امروز 4 هزار خانه بهداشت ساخته شده است. 600 پروژه در استان سیستان و بلوچستان در حال ساخت داریم که باید در این ارتباط هم از بنیاد مستضعفان تشکر ویژه کرد. همچنین ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این ارتباط ما را کمک می‌کنند.

 

وزیر بهداشت گفت: بیش از 7 هزار پروژه مشترک با بنیاد مستضعفان در حال اجرا داریم که از این بنیاد باید تشکر ویژه داشت.

 

 

قاضی‌زاده هاشمی افزود: در روستاهای کشور ارزش دفترچه‌های آن تنها مربوط به همان مناطق روستایی است و وقتی که به شهر می‌آیند آن را قبول نمی‌کنند امیدواریم شورای عالی بیمه و وزارت رفاه برای یکسان‌سازی دفترچه‌های روستائیان اقدام کنند.

 

وی یادآور شد: به ازای 8 تا 10 هزار نفر یک مرکز جامع خدمات در مناطق روستایی ایجاد شده که این نیاز خدماتی تا یک سال آینده به طور کامل تامین می‌شود.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه محور توسعه پایدار انسان سالم است  گفت: عقل سالم در بدن سالم قرار دارد و انسانهایی که بیمارند نمی‌توانند باعث پیشرفت شوند که شروع این امر نیز از خود افراد است و باید خود مراقبتی داشته باشند و در صورت نیاز دولت وظیفه دارد خدمات لازم را ارائه دهد.

 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در صورتی که 39، 38 سال گذشته تنها به کشاورزی و دامپروری توجه می‌شد و آن را مکانیزه می‌کردیم اکنون چقدر جلو بودیم. اگر روستائیان نبودند بعید می‌دانم چیزی از انقلاب باقی می‌ماند زیرا آنها از تولید گرفته تا ایستادن در برابر قدرت‌های بزرگ نقش داشتند و در زمان جنگ تحمیلی حضور پررنگی داشتند اکنون نیز اکثر مدافعان حرم از روستائیان و عشایر هستند.

 

وی گفت: 30 درصد از ظرفیت‌های پزشکی برای مناطق محروم در نظر گرفته شده است تا از این طریق گره از کار مردم آن مناطق باز کند و در دولت دوازدهم کارهای باقیمانده را حتما انجام می‌دهیم تا روستائیان و عشایر ظرف 4 سال آینده رضایت لازم از ما را داشته باشند.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ١٠:٣٠
  • /
  • ارسال به دوست
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 


 
  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک